Geri patarimai kaip padėti karščiuojančiam vaikui

Karščiavimas yra kūno sukeltas ir kontroliuojamas kūno temperatūros padidėjimas. Temperatūra pakyla, nes imuninė sistema reaguoja į organizme esančius ligas sukeliančius virusus ar bakterijas ir pradeda kovoti su sukėlėju. Labai svarbu tinkamai gydyti vaiką ir suvaldyti ligą, nes per didelė temperatūra gali būti vaikui būti pavojinga. Toliau papasakosime, kaip padėti karščiuojančiam kūdikiui.

Kodėl mažylis pradeda karščiuoti?

Normali vaiko kūno temperatūra yra 36–37 laipsniai. Paprastai karščiavimas yra ligos požymis – vaikas gali būti užsikrėtęs bakterija arba virusu. Tačiau mažylis gali karščiuoti ir dėl kitų priežasčių. Vaikui gali pakilti temperatūra jeigu jis buvo per storai aprengtas, per ilgai buvo karštoje patalpoje arba kaitroje lauke. Karščiavimas taip pat gali būti reakcija į skiepus. Tačiau reikia atminti, kad vaikų kūno temperatūra dažnai būna šiek tiek aukštesnė nei suaugusiųjų. Todėl neverta nerimauti, jeigu kūdikio kūno temperatūra yra 37 laipsniai. Pavojinga, jeigu jo temperatūra pakyla aukščiu nei 38 laipsniai arba yra per žema, t.y. nukrenta žemiau 36 laipsnių.

Kokie yra kūdikio karščiavimo požymiai?

Jeigu vaikas karščiuoja, pirmieji požymiai yra matomi jį apžiūrėjus. Karščiuojančio vaiko odelė yra karšta ir gali parausti. Mažylis gali prasčiau miegoti, mažiau valgyti ir prarasti susidomėjimą žaidimu. Kūdikis taip pat gali jausti skausmą – jam skaudėti arba svaigti galva. Karščiuojantis vaikas taip pat atrodo pavargęs ir vangus, daugiau prakaituoja. Pakilus kūno temperatūrai vaiką pradeda krėsti šaltis, todėl vaiko pėdos ir rankos atvėsta, gali atsirasti šaltkrėtis. Norint tiksliai nustatyti karščiavimą, reikėtų pamatuoti mažylio temperatūrą.

Kaip teisingai pamatuoti vaiko temperatūrą?

Kūno temperatūros matavimo rezultatams gali turėti įtakos įvairūs veiksniai. Pavyzdžiui, kūno temperatūrai įtakos turi tai, kur matuojama temperatūra, nes įvairių kūno dalių temperatūra yra skirtinga; kada yra matuojama – kūno temperatūra paprastai yra aukštesnė pietų metu ir vakare; kūno temperatūrai įtakos gali turėti ir metų laikas, nes vasarą žmonės daugiau prakaituoja, todėl ir natūrali kūno temperatūra būna aukštesnė. Labai patogu vaiko temperatūrą pamatuoti bekontakčiu termometru. Infraraudonųjų spindulių termometras yra labai parankus, nes temperatūra pamatuojama greitai, tiksliai ir higieniškai. Bekontakčiu termometru „Kidsmed“ temperatūra yra matuojama tarp smilkinio ir antakio, maždaug 1–2 cm atstumu nuo odos. Matuojant temperatūrą reikia įsitikinti, kad tarp termometro ir odos nėra plaukų, o smilkinys neprakaituotas. Taip pat reikia stebėti, kad smilkinys negulėtų ant pagalvės, nes tai gali iškraipyti matavimo rezultatus. Bekontakčiu termometru nereikėtų matuoti temperatūros iš karto atėjus iš lauko, nes temperatūra gali būti arba aukštesnė ar žemesnė. Temperatūrą reikėtų matuoti bent pusvalandį prieš vartojant karščiavimą mažinančius vaistus. Jeigu norite būti tikri, kad išmatuota temperatūra yra teisinga, rekomenduojame dar kartą pamatuoti maždaug po 5 minučių toje pačioje galvos pusėje, prie smilkinio.

Kaip gydyti karščiuojantį kūdikį?

Toliau pasidalinsime patarimais, kaip padėti karščiuojančiam kūdikiui.

Lengvas karščiavimas – 37,4–38,5 laipsnių temperatūra

Vaikas elgiasi įprastai, jeigu vaikas nori žaisti, leiskite, tačiau stebėkite, kad fizinis krūvis nebūtų per didelis. Jeigu vaikui šalta, apsivilkite jį šiltesniais drabužiais arba įvyniokite į antklodę. Tačiau jeigu mažyliui karšta, nevyniokite jo į storą antklodę, nes tai neleidžia nukristi temperatūrai. Vaikas turėtų gerti daug ir dažnai įvairių skysčių – vandens, sulčių, arbatos ir pan. Ant mažylio kaktos galite uždėti vėsiu vandeniu sudrėkintą rankšluostį. Taip pat galite pabandyti vaiką atvėsinti drungnu vandeniu – geriausia vandeniu vėsinti kaklo ir kirkšnių sritį.

Vidutinis karščiavimas – 38,6–39 laipsnių temperatūra

Verta išbandyti visus ankstesniame punkte rekomenduotus gydymo būdus, tačiau esant vidutinei temperatūrai, vaikui reikėtų duoti karščiavimą mažinančių ir skausmą malšinančių vaistų, pavyzdžiui, paracetamolio. Paracetamolis turi būti dozuojamas taip, kaip yra nurodyta vaisto informacinį lapelyje; įprasta norma yra 10-15 mg vienam kūno svoriui. Paracetamolio poveikis trunka 4–6 valandas, vaistą galima gerti 3–4 kartus per dieną. Taip pat reikia atsiminti, kad vaikams paracetamolio negalima duoti ilgiau nei 3 dienas. 

Vaistai nuo karščiavimo netinka bendrajai savijautai gerinti ar skysčių vartojimui skatinti. Vaistus duoti vaikui reikia jeigu jis yra mieguistas, pavargęs ir išsekęs.

Didelis karščiavimas – didesnė nei 39,5 laipsnių temperatūra

Šiuo atveju vaikui būtinai reikia duoti karščiavimą mažinančių vaistų. Jeigu vaikas labai karščiuoja ir jį stipriai krečia šaltis, netrinkite jo vandeniu ir degtine, nes poveikis gali būti priešingas. Šiltai apklokite mažylį antklode, kad pagerėtų kraujotaka, galūnes galima švelniai patrinti. Taip pat svarbu gerti daug skysčių.

Esant dideliam karščiavimui, vaiką gali ištikti traukulių priepuoliai

Kartais karščiuojančius vaikus gali ištikti traukulių priepuoliai, kurie pasireiškia 2–5 procentams vaikų nuo šešių mėnesių iki penkerių metų. Karščiavimo traukuliai dažniausiai atsiranda ankstyvoje ligos stadijoje, greitai pakilus temperatūrai. Karščiavimo traukuliams gali būti įgimtas polinkis. Maždaug pusę karščiavimo traukuliai ištinka tik kartą gyvenime, tačiau yra vaikų, kuriems karščiavimo traukuliai gali pasireikšti pakartotinai. Jeigu traukulius sukelia tik karščiavimas, jie vaikui yra nepavojingi ir sveikatai nekenkia.

 Jeigu vaiką ištiko traukuliai:

  • pasirūpinkite, kad vaikas nesusižalotų. Vaiko nelaikykite, netrukdykite jo judesiams;
  • apverskite mažylį ant šono;
  • neduokite vaikui gerti ir valgyti;
  • nuimkite apykaklę arba šaliką, atlaisvinkite kvėpavimo takus;
  • stebėkite vaiką;
  • patariame iškviesti greitąją pagalbą.

Kada karščiuojant reikėtų kreiptis į gydytoją?

Jeigu vaikas karščiuoja, nereikėtų iš karto kreiptis į gydytoją, tačiau kreipkitės tuomet, jeigu:

  • vaikas yra mažesnis nei trijų mėnesių;
  • vaikas labai vangus;
  • mažyliui sunku kvėpuoti;
  • vaikas atsisako gerti;
  • karščiavimą lydi skausmingas šlapinimasis, šlapimas yra drumstas arba jame matyti kraujo pėdsakų;
  • temperatūra yra didesnė nei 38 laipsniai trunka ilgiau nei tris dienas.

Nuo karščiavimo geriausiai padeda skysčiai ir poilsis

Karščiavimas yra ženklas, kad organizmas kovoja su ligos sukėlėju. Sukarščiavus mažam vaikui gali išsigąsti tėvai. Svarbu atsiminti, kad vaikas gautų pakankamai skysčių ir pailsėtų. Jeigu temperatūra nekrinta, atsižvelgdami į vaiko svorį, duokite jam paracetamolio. Taip pat svarbu teisingai pamatuoti vaiko temperatūrą, pavyzdžiui, naudojant bekontaktį termometrą.

KLAUSIMAI:

Kokie yra kūdikio karščiavimo požymiai?

Karščiuojant kakta yra karšta. Gali atsirasti šaltkrėtis arba karščio pojūtis. Gali parausti veidas.

Kaip gydyti karščiavimą?

Karščiavimo metu svarbu gerti daug skysčių. Jeigu vaiką krečia šaltis, įvyniokite jį į antklodę. Nedarykite to, jeigu jis yra įkaitęs. Jeigu reikia, vaikui reikia duoti karščiavimą mažinančių vaistų.

Kada karščiuojant kreiptis į gydytoją?

Vaikas jaunesnis nei trijų mėnesių; vaikas yra mieguistas; vaikui sunku kvėpuoti; mažylis atsisako gerti, temperatūra yra didesnė nei 38 laipsnių trunka ilgiau nei tris dienas.

Ką daryti karščiavimo traukulių atveju?

Vaikas neturėtų būti varžomas; paguldykite vaiką ant šono; vaikui negalima duoti gerti ir valgyti; stenkitės, kad kvėpavimo takai būtų laisvi; jei reikia, kvieskite greitąją pagalbą.

Kas yra traukulių (febriliniai) priepuoliai?

Karščiavimo traukuliai atsiranda pirmosiomis ligos dienoms, esant aukštai temperatūrai. Karščiavimo traukuliams yra būdingi nevalingi trūkčiojimai, kurių negalima tramdyti. Paprastai į karščiavimo traukulius yra genetinis polinkis, bet, laimei, komplikacijų jie nesukelia.

Kaip teisingai pamatuoti vaiko temperatūrą?

Temperatūrą patogu pamatuoti bekontakčiu termometru, kurio galiukas turi būti laikomas 1–2 cm atstumu nuo antakio kaulo. Tarp termometro ir odos neturi būti plaukų, audinio, oda neturėtų būti prakaituota. Jeigu reikia, pakartotinai galima pamatuoti po 5 minučių, toje pačioje vietoje.