Tiesiog nusiraminkite! Esame pasiruošę jums padėti. Užgulta ar bėganti nosis yra vaiko, tuo pat metu ir visos šeimos kova, tačiau tai nėra pavojinga, jei žinote, kaip tinkamai gydyti. Šiame straipsnyje sužinosite, kokios yra kūdikių ar mažylių nosies užgulimo ar slogos priežastys ir kaip palengvinti simptomus.

Kodėl užgula nosytę ar sloguojama?

Slogos ar užsikimšusios nosies priežastys paprastai yra:

  • virusai, arba 
  • alergenai

Maži vaikai yra linkę sirgti infekcinėmis ligomis dėl besivystančios imuninės sistemos – jie dar nepasirengę kovoti su visais ore plintančiais virusais. Kūdikiai, mažyliai ir ikimokyklinukai gali susloguoti net 6-10 kartų per metus! Bėganti ar užgulta nosis gali būti peršalimo požymis. Tiesą sakant, gleivių perteklius, susidarantis infekcijos metu, nėra mūsų priešas – taip organizmas išplauna mikrobus iš nosies.

Sloga taip pat gali būti alerginė kūdikių ir naujagimių reakcija. Simptomai gali pasireikšti jau ankstyvoje vaikystėje. Tipiški alergenai yra žiedadulkės, namų dulkių erkutės, pelėsiai arba kačių ir šunų plaukai. Vaiko organizmas juos traktuoja kaip mikrobus, todėl susidaro gleivių perteklius.

Daugelis tėvų teigia įžvelgiantys ryšį tarp kūdikio slogos ir dantų dygimo, kurį gali sukelti uždegimas aplink dygstantį dantį; tačiau tai nėra aiškiai patvirtinita mokslinių tyrimų.

Kodėl tai problema?

Bėganti / užgulta nosis vargina ne tik vaiką ir tėvus, bet ir gali sukelti rimtų medicininių pasekmių.

Užgulta kūdikio nosytė ypač sukelia problemų naktį, kai jis negali pilnai kvėpuoti ir gerai išsimiegoti, nes nosies ertmėje ir sinusuose susikaupia daug gleivių.

Kai naujagimis sloguoja, situacija tampa rimtesne, nes naujagimiai kvėpuoja daugiausia per nosį, kol sukanka 2 mėnesiai!  Kai kūdikiui užgula nosytę, jis taip pat negali tinkamai valgyti. Jie verkia, nes tai yra vienintelis būdas gauti pakankamai oro.

Tačiau problema neišnyksta su amžiumi. Kūdikių ir vyresnių vaikų sloga arba užgulusi nosis yra dažna problema. Vaikas, lankantis lopšelį ir darželį, į namus parsineša ne tik linksmas istorijas, bet ir nematomus nepageidaujamus svečius – infekcines ligas. Susidūrimas su žmonėmis yra būtinas ir neišvengiamas vaiko gyvenimo etapas, bet taip pat susijęs su įvairių rūšių infekcijomis, kurių organizmas iki šiol nepažįsta.

Kokios pasekmės?

Ilgai besitęsiantis negydomas nosies užgulimas kūdikiams ir naujagimiams gali sukelti rimtų pasekmių, tokių kaip bronchitas, sinusų ar vidurinės ausies uždegimas, taip pat miego sutrikimai. Kai liga tampa sunki ir lėtinė, dažnai nebegalima išvengti vaistų (taip pat ir antibiotikų!) Turite atsiminti, kad yra daug rizikos veiksnių, galinčių vaikams sukelti nepageidaujamą reakciją į vaistą. Prevencija visada geriau nei gydymas!

Kaip padėti kūdikiui su užgulta / bėgančia nosyte?

Kol vaikas išmoks pats išsipūsti nosį, galite palengvinti slogos ir užgulusios nosies simptomus bei palengvinti kvėpavimą, išvalydami nosies takus fiziologiniu tirpalu ir elektriniu ar rankiniu nosies aspiratoriumi. Tai paprasta ir saugu padaryti namuose.

Išvalydami kūdikio ar naujagimio užgulusią nosytę ne tik palengvinsite diskomforto jausmą ir išvengsite viršutinių kvėpavimo takų ligų, bet ir sumažinsite vaistų kiekį bei užtikrinsite ramią naktį vaikui ir sau. Skamba gerai, ar ne? Gydymo priemonė nuo kūdikio slogos ar užgultos nosies yra:

  • naudoti druskos tirpalą nosies plovimui ir sekreto skystinimui,
  • nosies siurbimas nosies aspiratoriumi, kad išvalytumėte gilesnėse ertmėse susikaupusias gleives.

Druskos tirpalą galima nusipirkti vaistinėje arba pasigaminti namuose. Saugu naudoti net naujagimiui, nes sudėtyje nėra jokių vaistų. Nenaudokite kitų farmacinių nosies lašų, nebent nurodė gydytojas!

Kitas žingsnis – išvalyti mažylio nosytę nosies aspiratoriumi, pavyzdžiui, iš Nosiboo linijos. Jie tinka naujagimiams, kūdikiams ir net mažyliams – tiek laiko, kiek jų reikia jūsų vaikui.

Kaip naudoti nosies aspiratorių?

Tai lengva, pažiūrėkite patys:

  1. Vaiką laikykite stabilioje padėtyje.
  2. Išvalykite naujagimio ar kūdikio nosytę, stabiliai jį paguldę, o procedūros metu prilaikykite galvą.
  3. Jei vaikas jau gali sėdėti, pasodinkite sau ant kelių. Tokiu atveju aspiracijos metu neguldykite vaiko ant nugaros.
  4. Įkiškite švarų, sausą nosies antgaliuką į vaiko šnervę. Priklausomai nuo naudojamo nosies aspiratoriaus tipo, įjunkite jį arba pradėkite siurbimą naudodami savo plaučių galią. Švelniai judinkite nosies antgaliuką, kad įsitikintumėte, jog pasiekėte visas šnervės sritis. Vienai užsikimšusiai šnervei išvalyti reikia maždaug 10 sekundžių.
  5. Dezinfekuojamas dalis nuplaukite skystu muilu ir drungnu vandeniu. Galite mirkyti dalis dezinfekavimo skystyje, tik įsitikinkite, kad skystis yra saugus naudoti kūdikių reikmenims.
  6. Leiskite dalims visiškai išdžiūti prieš kitą naudojimą.

Kaip matote, procesas yra greitas ir paprastas. Tinkamai aspiruodami nosį galite saugiai ir efektyviai išvalyti naujagimio ar kūdikio bėgančią ar užsikimšusią nosytę, palengvindami diskomforto jausmą, be to padėsite išvengti sunkių viršutinių kvėpavimo takų ligų. Bet svarbiausia, kad jūsų kūdikis vėl bus laimingas!