Kaip teisingai išmatuoti vaiko temperatūrą?

Rudens ir žiemos metu vaikai dažnai serga virusinėmis ligomis, kurias gali lydėti karščiavimas. Karščiuojant svarbu teisingai išmatuoti kūno temperatūrą. Matuojant temperatūrą mažiems vaikams yra svarbu kurioje kūno vietoje ir kokiu paros metu yra matuojama temperatūra. Toliau pakalbėsime apie tai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį matuojant kūno temperatūrą, kad rezultatai būtų kuo tikslesni.

Kokie yra vaiko karščiavimo požymiai?

Jeigu vaikas karščiuoja, palietus, jo oda yra karšta, gali parausti mažylio skruostai. Pakilus aukštai temperatūrai, vaikas gali daugiau prakaituoti, pradėti skaudėti kūną. Itin būdingas simptomas yra galvos skausmas. Karščiavimo metu gali sumažėti vaikų apetitas, padidėti miego poreikis.

Kodėl gali skirtis kūno temperatūros matavimo rezultatai?

Kūno temperatūra priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje ir kada ji yra matuojama. Kūno temperatūrai gali turėti įtakos ir metų laikas – žiemą kūno temperatūra būna žemesnė, nes organizmas mažiau prakaituoja. Be to, gali skirtis temperatūra įvairiose kūno vietose. Pavyzdžiui, po pažastimi temperatūra yra žemesnė nei matuojant ausyje ar tiesiojoje žarnoje. Asmens amžius taip pat turi įtakos kūno temperatūrai. Kūdikių ir mažų vaikų kūno temperatūra paprastai yra šiek tiek aukštesnė nei suaugusiųjų. Todėl 37 laipsniai gali būti normali vaiko temperatūra – pavojinga, jeigu jo temperatūra pakyla aukščiu nei 38 laipsniai arba yra per žema, t.y. nukrenta žemiau 36 laipsnių. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad kūno temperatūra yra aukštesnė vidurdienį ir vakare.

Kokį termometrą reikėtų įsigyti?

Vis populiaresni tampa bekontakčiai termometrai, kuriais kūno temperatūra matuojama greitai ir itin higieniškai. Kaip jau minėjome, temperatūra gali skirtis matuojant skirtingose pažasties pusėse. Taigi, puiki alternatyva yra infraraudonųjų spindulių termometras, kuris matuoja kaktos temperatūrą. Bekontakčiu termometru „Kidsmed“ temperatūra yra matuojama tarp smilkinio ir antakio, maždaug 1–2 cm atstumu nuo odos. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tarp prietaiso ir odos nebūtų plaukų. Tuomet kūno temperatūra bus tiksliai užfiksuota ir matavimo rezultatai bus teisingi.

Kodėl gali skirtis kūno temperatūros matavimo rezultatai?

Kūno temperatūra priklauso nuo kelių veiksnių. Matavimui gali turėti įtakos metų laikas, kuriuo paros metu temperatūra yra matuojama ir asmens amžius. Prakaitas taip pat gali turėti įtakos. Be to, reikia stebėti, kad tarp termometro ir odos nebūtų drabužių.

Kokį termometrą reikėtų įsigyti?

Yra įvairių termometrų ir jų matavimo rezultatai gali skirtis. Yra gaminami infraraudonųjų spindulių, elektroniniai ir gyvsidabrio termometrai. Tačiau bekontakčių infraraudonųjų spindulių termometrų rezultatai yra tiksliausi.

Kokia temperatūra vaikui yra pavojinga?

Aukšta vaikų temperatūra yra aukštesnė nei 38,5 laipsnio, o žemesnė nei 36 laipsnių – per žema. Tokiu atveju vaikas tikrai turėtų būti gydomas.